Náš príbeh

 
 

“Chceme ponúknuť svetu chutnú, výživnú a ekologicky menej náročnú alternatívu stravy.“

Veľké veci začínajú často pomerne nevinne - rovnako ako GRIG. Kto by to býval povedal, že nás k založeniu firmy s potravinami z hmyzu prinúti letný tábor? Ale presne tak sa to stalo. V roku 2015 sa na jednom Adam prvýkrát stretol s návrhom, nech ochutná kobylku. Odmietol. Ale spať mu nedala - začal pátranie, či by sa z hmyzu nedali vyrábať potraviny. Zistil, že výroba potravín z hmyzu je v našich končinách nelegálna. Aj napriek tomu sa tejto myšlienke stále venoval - prečo by to predsa malo byť nemožné, keď vo svete už sa hmyz dávno jedol? A hlavne, keď jeho konzumácia so sebou nesie také benefity pre človeka aj pre planétu?

O tri roky neskôr sa hmyz oficiálne stal podľa európskej legislatívy hospodárskym zvieraťom, čím získal zelenú na využívanie na výrobu potravín. Adam začal v spojení s Mendelovou univerzitou vyvíjať receptúry, vyhľadávať najrôznejšie relevantné výskumy ešte intenzívnejšie. Skrátka a dobre robil všetko pre to, aby priniesol hmyzie pochutiny českému obyvateľstvu, a začal tak meniť stravovacie zvyklosti v prospech udržateľnosti a zdravia. Kiež by to však bolo také jednoduché... V laboratóriu všetko fungovalo ako hodinky, ale potom zistil, že na to dopytované firmy nemajú potrebné technológie, priestor alebo vhodné cenové podmienky. Rok a pol práce razom ako by nebolo.

Lenže my sme sa nevzdali - a zberáme za to ovocie. Našli sme vhodných výrobcov, skvelú španielsku cvrčiu farmu, máme výborný tím, chuť všetko neustále posúvať a hlavne víziu lepšieho, udržateľnejšieho sveta. Nájsť nás tak môžete nielen na slovenskom trhu ale napríklad aj v Nemecku a Poľsku pod našimi zahraničnými divíziami WilleZurGrille.de alebo SmakNaRobaka.pl.

Naše hodnoty

 

Zodpovednosť voči našej planéte

V roku 2050 nás už na planéte môže byť viac ako 10 miliárd, a preto je nutné nájsť nové a udržateľnejšie zdroje bielkovín. Hmyz je ideálnou cestou.

Byť užitoční

Skrze chutné, nutrične hodnotné a starostlivo vyvinuté produkty chceme ľuďom prinášať výživu, ktorá telu dodá všetky potrebné makroživiny aj nutnú dávku mikroživín.

Zatraktívniť zdravú stravu

Základy zdravej životosprávy nezmeníme. Skrze naše produkty ich však chceme zatraktívniť, a prinútiť tak viac ľudí sa o seba dobre starať.

V našom obchode nájdete najširšiu ponuku jedál z jedlého hmyzu v Slovenskej republike.

grig-team_3-min

Tomáš Andrlík

Andrlík podpis

Adam Dostál

Dostál podpis
 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz